07. května 2024
Kategorie: Tipy a PR

Stavebnictví zpomaluje: Pokles produkce a bytová nouze

České stavebnictví se v březnu potýkalo s meziročním poklesem produkce o 8,3 %. Nejvíce se propadla oblast pozemního stavitelství (-11,1 %). Za zpomalením stojí stále vysoké úrokové sazby, i když se situace díky postupnému krocení ze strany ČNB pomalu zlepšuje.

Dlouhodobým problémem stavebnictví v Česku je ale i nadále byrokracie a složité povolovací procesy, které prodražují výstavbu a brání dostupnosti vlastnického bydlení. I střední třída má v tuzemsku potíže dosáhnout na vlastní střechu nad hlavou.

Pokles produkce a zpomalování bytové výstavby

Březen zaznamenal meziroční pokles o 8,3 % v celkové stavební produkci. Nejvýrazněji se propadla oblast pozemního stavitelství (-11,1 %). I když se situace s úrokovými sazbami mírně zlepšuje, stále představují pro stavební firmy překážku.

Počet vydaných stavebních povolení v březnu sice vzrostl o 49,1 %, avšak tento nárůst byl ovlivněn šesti megastavbami s rozpočtem přesahujícím miliardu korun. Počet zahájených bytů klesl meziročně o 17,6 % na 2 706, zatímco dokončeno bylo 2 559 bytů, což představuje mírný meziroční nárůst o 0,2 %.

Byrokracie a drahé pozemky brzdí dostupnost bydlení

Hlavním problémem, který dlouhodobě trápí české stavebnictví, je nadměrná byrokracie a složité povolovací procesy. Ty prodražují výstavbu a ztěžují dostupnost vlastnického bydlení. Podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka je situace alarmující: „Máme jedny z nejkomplikovanějších stavebních předpisů v Evropě, s neúměrně dlouhými povolovacími procesy. To vede k enormnímu prodražení výstavby a následně k špatně dostupnému bydlení, na které nedosáhne ani střední třída.“

Kromě byrokracie trápí stavebnictví i rostoucí ceny pozemků, které v posledních letech prudce vzrostly. To vše přispívá k celkovému zdražení bydlení a zhoršuje dostupnost vlastního bydlení pro široké vrstvy obyvatel.

Výhled do budoucna: Naděje na zlepšení?

Snižování úrokových sazeb ze strany ČNB by mohlo v nejbližší době podpořit oživení stavební aktivity. Klíčové ale bude i zjednodušení regulace a zefektivnění povolovacích procesů. Vláda sice slibuje reformy, avšak teprve čas ukáže, zda se podaří skutečně odblokovat bariéry, které brání dostupnému bydlení v Česku.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: