Skupina Emirates zveřejnila pololetní hospodářské výsledky za finanční rok 2022/23
Skupina Emirates zveřejnila pololetní výsledky finančního roku 2022/23. Čistý zisk skupiny Emirates za první pololetí finančního roku 2022/23 činí 4,2 mld. AED (1,2 mld. USD), což představuje rekordní pololetní výsledek a obrat o téměř 10 mld. AED oproti ztrátě 5,7 mld. AED (1,6 mld. USD) za stejné období loňského roku.
EBITDA (zisk před odečtením úroků, daní a odpisů) skupiny Emirates dosahuje výše 15,3 mld. AED (4,2 mld. USD), což představuje výrazný nárůst v porovnání s loňskými čísly za stejné období ve výši 5,6 mld. AED (1,5 mld. USD).
Výnosy skupiny Emirates byly během prvních šesti měsíců finančního roku 2022/23 vyčísleny na 56,3 mld. AED (15,3 mld. USD), což znamená nárůst o 128 % v porovnání s výnosem 24,7 mld. AED (6,7 mld. USD) za stejné období v loňském roce. K tomuto vývoji přispěla silná poptávka po letecké přepravě v rámci celého svět, která je v souladu s pokračujícím uvolňováním cestovních omezení souvisejících s pandemií.
Skupina uzavřela k 30. září první pololetí roku 2022/23 v silné hotovostní pozici ve výši 32,6 mld. AED (8,9 mld. USD), k 31. březnu 2022 to bylo 25,8 mld. AED (7 mld. USD). Skupina Emirates byla schopna využít svých vlastních silných hotovostních rezerv na podporu obchodních potřeb skupiny, včetně splátek dluhů a závazků vzniklých v souvislosti s pandemií.
Jeho Výsost šejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, předseda představenstva a generální ředitel letecké společnosti a skupiny Emirates, řekl: „Rekordní výsledky skupiny za prvních šest měsíců roku 2022/23 jsou výsledkem pečlivého plánování, agilní obchodní politiky a úsilí našich talentovaných a odhodlaných zaměstnanců. V rámci celé skupiny se oživení našeho provozu zrychlilo, protože stále více zemí zmírňuje nebo úplně ruší cestovní omezení. Díky našim robustním obchodním plánům, podpoře našich partnerů v oboru a pokračujícím investicím do lidských zdrojů, technologií, produktů a služeb jsme byli připraveni plně uspokojit silnou poptávku zákazníků.“
„V nadcházejících měsících se budeme i nadále soustředit na obnovení našich aktivit na úroveň před pandemií a na nábor vhodných pracovníků pro naše současné i budoucí potřeby. Očekáváme, že poptávka zákazníků napříč našimi obchodními divizemi zůstane silná i ve druhé polovině roku 2022/23. V tomto horizontu se však neobejdeme bez četných výzev, a proto budeme bedlivě sledovat inflační náklady a další makro ukazatele, jako je silný americký dolar a fiskální politika hlavních trhů.“
Jeho Výsost šejk Ahmed dodal: „Skupina očekává, že se na konci celého finančního roku vrátí k rekordní ziskovosti.“
V souladu s nárůstem kapacit a obchodních aktivit vzrostl počet zaměstnanců skupiny Emirates Group ve srovnání s 31. březnem 2022 o 10 %, celkový počet k 30. září 2022 tak činí 93 893. Společnosti Emirates i dnata rovněž zahájily cílené náborové kampaně na podporu svých budoucích potřeb.
Letecká společnost Emirates
Společnost Emirates se během posledních šesti měsíců nadále zaměřovala na obnovu své globální letecké sítě včetně spojení přes svůj dubajský uzel, obnovovala služby a přidávala lety, aby uspokojila poptávku zákazníků na různých trzích.
Aerolinka zahájil v červnu lety do nové destinace – Tel Avivu, dále rozšířila možnosti spojení pro zákazníky a v prvních šesti měsících období 2022/23 zahájila codesharové a interline dohody s 12 leteckými společnostmi: Airlink, AEGEAN, ITA Airways, Air Baltic, Air Canada, Bamboo Airways, Batik Air, Finnair, Royal Air Maroc, Sky Express, Sun Country Airlines a United Airlines.
K 30. září provozovala Emirates osobní a nákladní dopravu na 140 letištích, přičemž využívala celou svou flotilu letadel Boeing 777 a 73 letadel A380.
Během prvních šesti měsíců roku 2022/23 Emirates v rámci své dlouhodobé strategie minimalizace uhlíkové stopy a provozování moderních a efektivních letadel zařadila do své flotily dva nové nákladní letouny Boeing 777 a jeden starší nákladní letoun vyřadila. Vzhledem k tomu, že nové osobní letouny by měly dorazit až v roce 2024, zahájila společnost tento měsíc mnohamiliardový program modernizace 120 letounů nejnovějšími interiéry a produkty.
Společnost Emirates pokračovala v zavádění nových produktů a zákaznických iniciativ, aby splnila svůj slib „fly better“, včetně vylepšeného menu ve všech letových třídách a spuštění nového programu pohostinnosti, který má zvýšit úroveň poskytování služeb. V srpnu Emirates na svých letech do Londýna, Paříže a Sydney uvedla na trh kompletní nabídku služeb Premium Economy Class, která se setkala s velmi pozitivním ohlasem zákazníků. Společnost Emirates plánuje do konce finančního roku 2022/23 představit svůj produkt Premium Economy na dalších pěti linkách.
Celková kapacita se během prvních šesti měsíců roku zvýšila o 40 % na 22,8 mld. dostupných tunokilometrů (ATKM) díky rozšířenému programu letů a díky dalšímu uvolnění cestovních omezení. Kapacita měřená v počtu dostupných sedadlových kilometrů (ASKM) se zvýšila o 123 %, zatímco počet přepravených cestujících měřený v počtu příjmových kilometrů (RPKM) vzrostl o 265 % při průměrném koeficientu počtu sedadel 78,5 % ve srovnání se 47,9 % ve stejném období loňského roku.
V období od 1. dubna do 30. září 2022 společnost Emirates přepravila 20 miliónů cestujících, což je o 228 % více než ve stejném období loňského roku. Emirates SkyCargo přepravila v prvních šesti měsících roku 936 tisíc tun, což je o 14 % méně než ve stejném období loňského roku.
Zisk společnosti Emirates za první pololetí 2022/23 dosáhl nového rekordu ve výši 4 mld. AED (1,1 mld. USD), zatímco v loňském roce činila ztráta 5,8 mld. AED (1,6 mld. USD). Navzdory nepříznivému kurzovému vývoji vzrostly příjmy společnosti Emirates včetně ostatních provozních výnosů ve výši 50,1 mld. AED (13,7 mld. USD) o 131 % ve srovnání s 21,7 mld. AED (5,9 mld. USD) zaznamenanými ve stejném období loňského roku. Silný obrat v hospodaření letecké společnosti je dán silnou poptávkou cestujících po mezinárodních cestách na všech trzích a ukazuje schopnost letecké společnosti plánovat s dostatečným časovým předstihem, aby uspokojila poptávku, aktivovala kapacitu a přilákala zákazníky svými vysoce kvalitními produkty a nabídkou.
Provozní náklady společnosti Emirates vzrostly o 73 % oproti celkovému nárůstu kapacity o 40 %, a to především v důsledku výrazného zvýšení nákladů na pohonné hmoty, které se oproti stejnému období loňského roku více než ztrojnásobily. Důvodem bylo především o 65 % vyšší navýšení nákladů na pohonné hmoty v souladu s nárůstem počtu letů a zdvojnásobení průměrných cen ropy v tomto období. Palivo, které bylo v předpandemických cyklech vykazování největší složkou provozních nákladů letecké společnosti, tvořilo 38 % provozních nákladů, což je jeden z nejvyšších podílů vůbec, zatímco v prvních šesti měsících loňského roku to bylo 20 %.
Díky silné poptávce a zvýšenému provozu během šesti měsíců vzrostla EBITDA společnosti Emirates téměř třikrát na 14,7 mld AED (4 mld. USD) ve srovnání s 5 mld. AED (1,4 mld. USD) za stejné období loňského roku.