04. srpna 2023
Kategorie: Byznys

Maloobchod v ČR: Tržby obchodníků klesají již 14 měsíců

Maloobchodní tržby v České republice pokračují v neúprosném klesání již čtrnáctý měsíc v řadě. V červnu došlo k reálnému meziročnímu snížení o 4,1 procenta, což svědčí o pokračující obtížné situaci pro obchodníky. Nicméně ekonomové vyjadřují naději, že inflace bude nadále klesat a tím dojde k stabilizaci reálných mezd. Takový vývoj by následně mohl vést k oživení spotřeby domácností.

Maloobchodní tržby stále klesají, ale tempo poklesu se mírní

I když tempo poklesu tržeb se mírní, některé segmenty prodeje jsou stále ve velmi obtížné situaci. Například tržby za výrobky pro domácnost utrpěly meziroční propad o 13,6 procenta, což ukazuje na stále opatrné nákupy spotřebitelů.

Pohonné hmoty zaznamenaly růst

Jistou úlevu přinesl prodej pohonných hmot, kde došlo k meziročnímu nárůstu o 12,2 procenta. Přívětivé ceny na čerpacích stanicích přilákaly i řidiče ze zahraničí, což přispělo k tomuto růstu. Avšak aktuálně čelíme prudkému růstu cen u čerpacích stanic, což může v nadcházejících měsících ovlivnit množství prodaných pohonných hmot.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se mírně zlepšily

Na pozitivním trendu se podílí prodej a opravy motorových vozidel, které zaznamenaly mírný meziroční nárůst o 0,6 procenta. Data Svazu dovozců automobilů potvrzují, že v prvních sedmi měsících tohoto roku bylo prodáno 131 638 nových osobních automobilů, což představuje meziroční nárůst o 17,2 procenta. Tento vývoj naznačuje určité zlepšení situace v tomto odvětví.

I přesto, že tržby maloobchodníků stále klesají, ekonomové vyjadřují opatrnou naději na zlepšení situace v následujících měsících. Snižování inflace a potenciální oživení spotřeby domácností mohou přinést pozitivní změnu. Avšak obchodníci budou nadále čelit výzvám, zejména v segmentu výrobků pro domácnost a v důsledku rostoucích cen pohonných hmot.

Zdroj: hlavní ekonom BHS, Štěpán Křeček

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: