Nestačí vám příjem ze zaměstnání? Zkuste podnikat na vedlejší činnost
Pokud máte jistou práci, určitě není rozumné ji opouštět. Každému se ale hodí peníze navíc, takže pokud se rozhodujete, co udělat pro to, abyste se měli líp, můžete začít podnikat na vedlejší činnost. Nic neriskujete, získáte peníze navíc, a pokud se vám bude dařit, můžete si časem vybudovat i svou vlastní firmu.
Začít podnikat při zaměstnání není nic složitého
Můžete narazit na několik překážek, které ale není těžké překonat. Pokud chcete podnikat ve stejném oboru, jako jste zaměstnaní, musíte mít souhlas zaměstnavatele, jinak své podnikání nerozjedete. Pokud vám zaměstnavatel souhlas dá, bohužel ho může vzít kdykoliv zpět. V tom případě byste museli podnikání rychle ukončit.
Pokud jste státním zaměstnanec, i tady může nastat problém. Musíte mít souhlas vedoucího úřadu a nezáleží na tom, v jaké oblasti chcete začít podnikat. Poté už vám nic nebrání tomu, abyste se vrhli na činnost, která vás bude nejen naplňovat, ale také vydělávat peníze. Hlavní je, mít dobrý nápad, který se brzy dostane mezi lidi, kteří od vás budou kupovat výrobky nebo vám nabízené služby.
K založení živnosti bude stačit jen 1000 korun, musíte si dojít na úřad
Prvním krokem bude zajít si na živnostenský úřad, kde zaplatíte 1000 korun za živnostenské oprávnění. K nim budete potřebovat ještě doklad totožnosti. Podnikání při zaměstnání bude vedlejším příjmem, což značí jisté výhody, co se týče odvodů na zdravotní a sociální pojištění.
Každý rok, i když máte podnikání jako vedlejší příjem, musíte podat daňové přiznání. Formulář si můžete vyplnit sami nebo si najít služby šikovného účetního, který ale potřebuje znát veškeré příjmy, výdaji a další hodnoty, které potřebuje do formuláře zadat. Kromě peněz, které jste získali s podnikání, musíte uvést také příjmy ze zaměstnání. Výdaje můžete uplatnit buď procentem z příjmů, nebo spočítat skutečné.