24. listopadu 2021
Kategorie: Finance

Jak získáte výhodnou hypotéku? Zaměřte se na několik důležitých věcí

Hlavní věc, kterou budete u hypotéky řešit, je úrok. Je to sice velmi důležitá věc, ale není jediná, kterou byste měli při výběru hypotéky řešit, zvlášť pokud si ji chcete vzít na několik desítek let. Můžete snadno přehlédnout další podmínky nebo poplatky, a zbytečně tak zaplatit i desetitisíce korun navíc.

Sledujte základní ukazatele a s výběrem nepospíchejte

Ještě než si uděláte srovnání hypoték, musíte vědět, na co ji budete potřebovat. Je rozdíl mezi koupí bytu, stavění nového bydlení nebo opravou již koupeného domu. Omezíte tak velký počet nabídek a budete se rozhodovat jen mezi těmi relevantními. První bodem bude ujasnit si, kolik budete potřebovat peněz. A není to jen samotná hypotéka, myslet musíte také na daň nebo poplatek realitnímu makléři.

Dnes banky půjčí do 80% hodnoty nemovitosti, výjimečně se dostanete na 90%, ale jsou tu opět dané podmínky, například ručení jinou nemovitostí. Druhým krokem je kontrola úroku. Nepoví vám sice, kolik přeplatíte, ale může se hodit při dalším porovnání hypoték. Úrok se totiž můžete lišit až o jedno procento. Nehledejte hypotéku jen podle úrokové sazby, protože nakonec u nižších úroků můžete zaplatit více, například na poplatcích.

Pojištění schopnosti splácet je mnohdy zbytečné a hypotéku prodraží

Pojistka může být zbytečně drahé, nepokrýt všechna rizika a může platit jen po dobu fixace. Proto je pojištění schopnosti splácet v mnoha případech zbytečnou investicí, která může hypotéku prodražit. Navíc si takové pojištění můžete zařídit v životním pojištění, a vyjde vás mnohem levněji.

Důkladně si pročtěte poplatky, sankce i další podmínky, které by mohly hypotéku zdražit. Nízká úroková sazba může být podmíněná několika faktory, proto kontroluje i poplatky za běžný účet. Důležité je sledovat i RPSN, jehož číslo řekne, kolik za hypotéku ve skutečnosti opravdu zaplatíte.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům:
Štítky:,