03. ledna 2022
Kategorie: Tipy a PR

Jak vyzrát na práci z domova?

V oborech, kde je to alespoň trochu možné, nás práce z domova ještě nějaký ten čas čeká. Někomu možná vyhovuje, ale stále je dost lidí, pro které se jedná o únavnou a neudržitelnou situaci. Jak se s ní vyrovnat i v příštím roce a jak i po té době v práci z domova najít pozitiva? Na to jsme se podívali ve spolupráci s portálem Jobstack.it.

Nastavte si jasné hranice. A dodržujte je

Na začátku možná bylo příjemné ušetřit čas (i peníze) na neustálém cestování do práce a domů. Stejně tak otevřít notebook, a do prvních úkolů se pustit ještě v pyžamu (a možná pak v pyžamu i strávit celý den). Jenže právě cesta do práce a zpět (a i to převlečení se do společenštějšího oblečení) je jakousi „přechodovou aktivitou,“ která odděluje nás pracovní život od toho osobního.

Jedná se o jakési fyzické i mentální „hranice,“ které dávají mozku signál, že se situace změnila. Jak je zavést i při dlouhodobé práci z domova? Nejjednodušší je převléknout se, dát si kávu a jít třeba na procházku. Rituály, které vás na práci (a následně na osobní život) připraví, si můžete nastavit podle svých potřeb. Důležité je se od nich neodchylovat.

Přizpůsobte pracovní čas svým potřebám – a komunikuje o nich s kolegy

Články na téma práce z domova často doporučují nastavení pevné pracovní doby. To však často není možné, zvlášť pokud musíte sladit práci s potřebami dětí.

Neočekávejte od sebe práci od devíti do pěti. Nastavte si vlastní pracovní dobu, která odpovídá vašemu dennímu rytmu. Nezapomeňte však vaše potřeby vykomunikovat s kolegy, ani na to, že i oni mohou mít podobné potřeby.

Oddělení pracovního a soukromého prostoru

V ideálním světě by měli všichni prostor na vlastní pracovnu. Nebo alespoň možnost odděleného pracovního a soukromého počítače. Většina z nás však v ideálním světě nežije.

Pro oddělení pracovního a soukromého prostoru však může stačit i málo. Na počítači si můžete například založit oddělený účet určený pouze pro pracovní záležitosti. Někdo na rozdělení pracovních a osobních věcí používá jen jiný prohlížeč. Důležité však je i v tomto mít jistou hranici, která vás s jistotou přepne z pracovního do osobního prostředí a naopak.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: