03. ledna 2020
Kategorie: Investice

Investujte do etických fondů – získáte peníze i dobrý pocit

Chcete-li zúročit svoje finance, již dávno neplatí, že je stačí uložit na účet a čekat, co vám přinese úrok. Daleko lepší je zaměřit se na skutečné investování do fondů, které slouží k tomu, aby vaše peníze pracovaly, zatímco vy spíte.

Investice podle etických pravidel

Aktuálním trendem jsou zelené nebo také etické fondy, které, zjednodušeně řečeno, nezohledňují pouze zisk, ale také morální principy. A podle posledních statistik se zdá, že tato investiční strategie funguje, a lze tak spojit příjemné s užitečným.

Jak to funguje? V rámci etických principů investování jsou nejprve vyřazovány firmy, zabývající se zbrojním průmyslem, využívající dětskou práci, věnující se produkci a obchodu s tabákem a alkoholem, dále ty, které spekulují s cenami potravin a produkují geneticky modifikované potraviny. Dále se posuzuje i to, zda se společnosti nepodílejí na znečišťování přírody, chovají se společensky zodpovědně a jakou mají kulturu podnikového řízení.

I v ČR si vyberete

Na českém trhu se etickým investováním do akcií a cenných papírů firem věnuje hned několik finančních subjektů. Jedním z nich je třeba ČSOB Akciový fond vodního hospodářství nebo Generali Fond živé planety. Etický způsob, jak si naspořit na penzi, například představila koncem roku 2017 i Česká spořitelna. Možností je tedy dost. Díky posledně jmenovanému fondu si můžete například spořit na penzi a současně pomáhat svými penězi firmám respektujícím výše uvedené zásady. V portfoliu fondu najdeme třeba energetické firmy, které k výrobě energie využívají solární nebo větrné elektrárny nebo jsou v nabídce akcie výrobce zařízení pro recyklaci obalů Tomra Systems.

Tyto fondy bývají většinou konzervativně orientovány. To znamená, že riziko je rovnoměrně rozloženo a vaše finance jsou chráněny. Zisky jsou samozřejmě nižší, ale pro začátečníky v investování je to dobrá zlatá střední cesta.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: