
Hlavním faktorem růstu cen jsou potraviny
Podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka mohou celní války ovlivnit cenovou stabilitu v rámci mezinárodního obchodu. Přesto se očekává, že inflace během letošního roku zůstane v přijatelných mezích. V současnosti jsou největší inflační tlaky patrné především v sektoru potravin a služeb.
V meziročním srovnání dosáhla inflace v únoru 2025 hodnoty 2,7 %, což je o 0,1 procentního bodu méně než v lednu. Ačkoli inflace stále přesahuje svůj stanovený cíl, zůstává v bezpečných mezích a v tuto chvíli nehrozí žádná nová výrazná inflační vlna. Hlavním faktorem, který by mohl situaci změnit, jsou možné celní konflikty, jež mohou způsobit cenové výkyvy na globálních trzích.
Nejvýraznější zdražení zaznamenaly potraviny
Z hlediska růstu cenové hladiny se nejvíce zdražovaly potraviny a nealkoholické nápoje. Například mléko meziročně zdražilo o 12,3 %, vejce o 18,6 %, máslo dokonce o 41,6 % a čokoláda o 30,5 %. Výrazně vyšší ceny zaznamenaly také služby v oblasti gastronomie a ubytování. Stravování zdražilo o 4,9 %, zatímco ubytovací služby si polepšily o 8,7 %.
Výrazný nárůst cen u tabákových výrobků, elektřina naopak zlevnila
Mezi produkty, jejichž cena výrazně vzrostla, patří také nikotinové výrobky, které zdražily o 9,5 %. Na druhou stranu některé komodity naopak zlevnily. Cena elektřiny klesla o 4,8 % a zemního plynu dokonce o 7,9 %. Mírné zlevnění zaznamenalo i oblečení, jehož ceny klesly o 1,2 %, a obuv, která se prodává za ceny nižší o 5,1 %.
Celkově ceny zboží vzrostly pouze o 1,4 %, zatímco ceny služeb zaznamenaly vyšší růst o 4,7 %. Právě v oblasti služeb lze pozorovat pokračující inflační tlaky, které budou ovlivňovat spotřebitele i v následujících měsících.
Zdroj: hlavní ekonom BHS, Štěpán Křeček