26. května 2025
Kategorie: Tipy a PR

Evropská podpora pomůže českým zemědělcům překonat následky záplav

Zemědělci v České republice, které zasáhly loňské záplavy, obdrží mimořádnou finanční pomoc ve výši 185 milionů korun. Tuto podporu se podařilo vyjednat na evropské úrovni a její cílem je zmírnit dopady škod způsobených extrémním počasím v září 2024. Peníze budou čerpány z evropské zemědělské rezervy a představují výraznou pomoc pro nejpostiženější zemědělské podniky.

Pomoc po extrémním počasí

Září 2024 přineslo do některých oblastí České republiky silné přívalové deště, které vedly k rozsáhlým záplavám. Ty zasáhly především zemědělce, kteří přišli o úrodu polních plodin a zeleniny. Mnozí z nich se kvůli těmto událostem dostali do vážných ekonomických potíží. Evropská unie na tuto situaci zareagovala schválením finanční pomoci z krizové rezervy, která je určena právě pro výjimečné situace ohrožující stabilitu zemědělského sektoru.

Vyjednání podpory u Evropské komise

Částka 185 milionů korun, tedy zhruba 7,4 milionu eur, byla schválena Výborem pro společnou organizaci trhů Evropské komise. Česká republika tak získá možnost pomoci nejvíce zasaženým zemědělcům překonat nepříznivou situaci způsobenou živelnou pohromou. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ocenil ochotu Evropské komise i jednotlivých členských států podpořit návrh české strany. Podle něj tato podpora výrazně přispěje k udržení zemědělské produkce v postižených oblastech.

Administrace a vyplacení podpory

Ministerstvo zemědělství nyní připravuje potřebnou legislativu, která je nutná pro zahájení samotné administrace podpory. O vyplácení prostředků se následně postará Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Podle pravidel stanovených Evropskou komisí musí být celá částka vyplacena příjemcům nejpozději do konce roku 2025. Jakmile vláda schválí příslušné nařízení, MZe i SZIF zveřejní podrobnosti k podání žádostí a přesný harmonogram administrace.

Ochrana zemědělců v době krizí

Finanční rezervy Evropské unie slouží k tomu, aby bylo možné rychle reagovat na neočekávané situace, které mohou výrazně narušit chod zemědělství. Povodně v roce 2024 jsou typickým příkladem takového ohrožení. Pomoc z evropských fondů tak neplní jen funkci krizové náhrady, ale také přispívá k udržení kontinuity zemědělské výroby, zajištění potravinové bezpečnosti a stability venkovských oblastí.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: