03. května 2021
Kategorie: Technologie

Chytrým technologiím lidé věří, ale zoufale podceňují svou bezpečnost

Budoucnost v oblasti běžného života i podnikání bude naprosto zásadně ovlivněna chytrými technologiemi. Na tom se shodují nejen odborníci, ale i široká veřejnost. Zatímco doposud zejména starší generace nové vymoženosti odmítala, nyní se situace mění, a i oni začínají moderním technologiím důvěřovat. Bezpečnost a zajištění ochrany citlivých dat představují pro další rozvoj tu nejzásadnější výzvu, ale zdá se, že máme dobře nakročeno, neboť až sedmdesát procent Čechů chytrým technologiím věří. Je to ale rozumné, nebo bychom měli raději dát na varování expertů?

Chytré technologie doma i na pracovišti

Nástup chytrých technologií je nezastavitelným trendem, který se rychle šíří ze západního světa a pomalu proniká i za české hranice. Až 84 procent Čechů o těchto technologiích má povědomí, byť si nejsou úplně jisti, zda je to pozitivní nebo negativní věc.

Téměř polovina Čechů již dnes využívá některou z chytrých technologii u sebe doma nebo v práci a minimálně další čtvrtina obyvatel o tom přemýšlí nebo si o tomto tématu zjišťuje více informací. O jaké chytré technologie se jedná? Češi se s nimi většinou častěji setkávají v práci než u sebe doma – jde zejména o chytré senzory a čidla optimalizující provoz a výrobu.

V domovech začínají ale také chytrá zařízení dominovat. Postupně se do českých domácností šíří chytré televizory, ledničky, dětské chůvičky či termostaty. A většina z těch, kdo je používají, hodnotí jejich přínos pro kvalitu života jako mimořádný.

Bezpečnost na posledním místě

O bezpečnosti těchto zařízení přitom pochybuje pouze třetina českých obyvatel. Podle expertů je to však naivní, neboť právě tyto přístroje mohou být snadnou vstupní bránou do vašeho soukromí. Spotřebitelé i firmy bezpečnost často podceňují a nakupují nejlevnější zařízení od výrobců zanedbávajících kvalitu zabezpečení.

Kvůli nízké ochraně se pak stávají snadným cílem hackerů, kteří mohou ukradnout daleko více informací, než si dokážete představit. Odborníci tedy apelují na to, aby lidé volili kvalitní a osvědčené výrobce, kteří se za bezpečnost svých zařízení mohou skutečně zaručit.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: