30. září 2021
Kategorie: Tipy a PR

Chyba v práci vás může stát balík. Chránit se můžete pojištěním odpovědnosti

Jindy klidné pracoviště se někdy mění na válečnou zónu plnou nástrah – a člověk nikdy neví, do jaké šlamastiky se nachomýtne. Někdy přitom stačí opravdu málo, třeba jen drobné zaváhání či špetka nepozornosti. Pokud dojde k nehodě a vyskytnou se škody, viník je musí zaplatit. Může se jednat o tisíce, ale i desítky tisíc korun nebo vyšší částky. Ve výhodě jsou zaměstnanci, kteří neváhali s uzavřením pojištění odpovědnosti za škodu.

Je pojistka na blbost vhodná i pro vás?

O pojištění odpovědnosti za škodu se často hovoří jako o pojistce na blbost. Protože je to často právě nějaká ta „blbost“, která zapříčiní vznik nemalé škody na majetku zaměstnavatele, a v horším případě na zdraví spolupracovníků. Když si teď v hlavě zrekapitulujete svůj běžný pracovní den, téměř jistě si vybavíte potenciálně nebezpečné situace, při nichž reálně hrozí, že uděláte chybu a způsobíte škodu.

Pokud vás nic nenapadlo, ujišťujeme vás, že rozhodně nepatříte mezi výjimky. Ty totiž neexistují. Do maléru vás totiž může dostat i nevinně vyhlížející kelímek s kávou. Když se vám ho podaří vylít do klávesnice drahého pracovního notebooku, zaměstnavatel po vás bude chtít náhradu. A na kolik, že má vlastně právo?

V jaké výši se pohybuje náhrada škody?

Způsobí-li zaměstnanec škodu na majetku zaměstnavatele, je za ní odpovědný do výše 4,5násobku svého průměrného měsíčního výdělku. V praxi to znamená, že člověk s hrubou mzdou 40 tisíc korun zaplatí až 220 tisíc korun, a to v rámci jedné škodní události. Napáchá-li dotyčný škod více, částky se sčítají. Díky pojištění odpovědnosti lze přenést odpovědnost na pojišťovnu. Pojistné obvykle činí pouze několik set korun za rok.

V některých případech však může zaměstnanec zaplatit i celou částku. Neomezenou odpovědnost za škodu mají pracovníci, kteří se svým zaměstnavatelem uzavřeli dohodu o odpovědnosti k ochraně svěřených hodnot apod.

A pozor – celou škodu zaplatí také zaměstnanec, který škodu způsobil úmyslně, v opilosti nebo pod vlivem návykových látek. Tyto případy jsou ostatně považovány za výluky, pojištění odpovědnosti pro zaměstnance se na ně nevztahuje.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: