Tvůrci nových technologií využívají naši tendenci k závislostem. Je na nás naučit se bránit
Chytré mobilní telefony, internet a sociální sítě jsou neoddělitelnou součástí života většiny z nás. Jenže zejména v posledních letech se začíná projevovat to, že tyto přístroje vedou i k negativním jevům ve společnosti. A právě naše tendence k závislosti na těchto přístrojích je něco, čeho umí výrobci dobře využívat.
Technologie cílí na naše potřeby
Mobilní telefony dnes umožňují uspokojovat většinu našich potřeb – zajistí nám jídlo, bezpečí, pomohou nám někam patřit anebo si užít i nějaký erotický zážitek. Výrobci mobilů a producenti všech aplikací si jsou tohoto velmi dobře vědomi a využívají toho samozřejmě ve svůj prospěch. Všechny sociální sítě například zneužívají tendenci každého člověka usilovat o rychlé uspokojení. Tvůrci tak nabízí obsah ve formě, která přesně nasedá na naše potřeby, a uspokojuje je snadno a rychle. Tímto však nepřímo podporují vznik závislostí. A síla takových závislostí může být velice podobná té na cigaretách a alkoholu.
Riziko závislosti
Hranici můžeme najít tam, kde pozitiva převažují stále nad negativy. Pokud nám technologie stále dávají více než berou, není důvod se jim bránit nebo je zbytečně démonizovat. Rozeznat tuto hranici ale nemusí být tak lehké, jak by se mohlo zdát. Zejména závislý člověk už to odlišit nedokáže a podobná situace je také u dětí a mladistvých.
A technologické inovace mohou mít i další negativní vlivy na náš život a zdraví. Z hlediska jedince se intenzivní používání smartphonu nemusí jevit jako opravdu vážný problém. Jestliže ale zvážíme veřejně-zdravotní nebo kulturně-sociální rovinu, lze již vystopovat spoustu fenoménů, které problematické jsou. Používání mobilů například prokazatelně zhoršuje kvalitu spánku, protože jejich modré světlo z displeje zabraňuje vyplavování hormonů spánku. A špatné spaní s sebou nese další potíže – zhoršuje psychické fungování, člověk je nešťastný, nenaplněný a více trpí depresemi či úzkostmi.