Od 1. ledna se zvýšil poplatek za vklad do katastru na dvojnásobek
Zájemce o koupi bydlení jistě nepotěší novinka, která platí od 1. ledna 2020. Namísto bývalé tisícikoruny zaplatíte za vklad do katastru nemovitostí nyní dvojnásobek, rovné dva tisíce korun.
Týká se i vás?
V případě, že jste kupní smlouvu uzavřeli již v roce 2019, záleží na tom, kdy konkrétně byl návrh na vklad kupní smlouvy podán. Pokud jste to stihli ještě do konce loňského roku, poplatek vám zůstane v původní, nižší výši. Pokud jste ale návrh podali až v roce 2020, poplatek ve výši dva tisíce korun vás již nemine. Nová výše poplatku se týká vkladu vlastnického práva (vklad kupní, darovací, směnné smlouvy), vkladu věcného břemene, práva stavby či předkupního práva.
Získání nemovitosti se opět prodraží
Jak se to dotkne přímo vás nebo jak to ovlivní vaše budoucí plány? Připlatí si například všichni klienti s hypotékou za vklad zástavního práva, zákazu zcizení či zatížení apod. Pokud se navíc chystáte nový byt kupovat nebo převzít na základě darovací smlouvy, budete si také muset připlatit. Vkladem se totiž zapisuje i změna či zánik uvedených práv. Znamená to tedy, že musíte zvýšený poplatek uhradit například i za vklad dohody o zrušení věcného břemene nebo kvitance banky potvrzující zánik zástavního práva po splacení hypotéky apod.
A zákon zdražil i jiné úkony. Zdvojnásobila se maximální výše poplatku za podání více návrhů na vklad současně na 20 tisíc korun. Dvojnásobný je i poplatek za přijetí úplného znění prohlášení o rozdělení domu na bytové jednotky do sbírky listin a dohody spoluvlastníků o správě nemovité věci.
Ke zvýšení poplatku za vklad došlo po osmi letech. Naposledy se zvedl v roce 2012, tehdy z 500 korun na tisíc korun. Nyní tedy zájemci o koupi nemovitosti musí počítat s tím, že náklady jim opět mírně vzrostou. Přitom v souvislosti s digitalizací státní správy by se dalo spíše očekávat snižování podobných poplatků, a ne jejich zvyšování.