05. ledna 2020
Kategorie: Technologie

Na Univerzitě Tomáše Bati se vyvíjí ekologicky šetrné plastové misky

Řada nových technologií aktuálně cílí na ochranu životního prostředí, resp. na nápravu škod, které jsme způsobili nezodpovědným nakládáním s odpadem. Vědci z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně nyní vyvíjejí plastové potravinové misky vyráběné z ekologicky šetrného materiálu. Ty by měly být schopny se rozložit za velmi krátkou dobu, a představovaly by tedy minimální zátěž pro životní prostředí. Vědci odhadují, že rozklad by měl zabrat maximálně dva měsíce, zatímco současné plastové produkty se rozkládají léta.

Na horké i studené

Vynález má také ještě jednu výraznou přidanou hodnotu – plastové misky jsou odolné vůči vysokým teplotám, což není u výrobků tohoto typu zcela běžné. Udrží tak tvar, i když se naplní vroucí vodou či zahřejí v mikrovlnné troubě, a díky tomu je bude možné použít i třeba na uskladnění horkých potravin. Potenciálem tohoto produktu je tedy zcela nahradit veškeré polystyrénové nebo i papírové krabičky, které se v současnosti běžně využívají.

Levná výroba, snadná recyklace

Na výrobu misek používají vědci polymléčnou kyselinu (neboli polylaktid) vyráběnou převážně z vedlejších zemědělských produktů, které obsahují cukry, například z kukuřice nebo cukrové třtiny. Tato surovina je navíc levná a získává se z odpadních zemědělských produktů. Výroba takových misek je tedy poměrně finančně nenáročná, což je v dnešní době zcela kritické požadavek. Tento materiál je biokompatibilní, šetrný k životnímu prostředí a šetří spotřebu neobnovitelných fosilních zdrojů, především ropy. Takto vyrobená biomiska se rozloží v technickém kompostu v řádu několika měsíců, produktem rozkladu je oxid uhličitý a voda. V současnosti se dokončuje testování materiálových vlastností misek. Výzkum by měl být do zdárného konce doveden koncem tohoto roku a pokud půjde vše hladce, na trhu by se misky mohly objevit do dvou let.

Zdroj: idnes.cz.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: