12. ledna 2022
Kategorie: Technologie

Mohou se senioři naučit pracovat s moderními technologiemi?

Když se řekne důchodce a moderní technologie, mnoho z nás si představí babičku nebo dědečka u počítače, kterému vůbec nerozumí. To ale nemusí být pravda, pokud se jim budete věnovat, mohou se s počítačem nebo chytrým telefonem naučit stejně jako vy. Chce to jen vyšší dávku trpělivosti.

Senioři se ničemu nového většinou učit nechtějí

Senioři jsou skupina lidí, kteří jsou zvyklí na to své jisté a nechtějí se učit novoty, které jim stejně k ničemu nebudou, protože fungují ty staré, osvědčené metody. I moderní technologie se mohou starším lidem hodit, například ke zvýšení pohybové aktivity, se kterou je mnoho z nich na štíru.

Pokud se senior rozhodne používat chytrý mobil nebo sportovní hodiny, podle průzkumů se opravdu více hýbají. Hodinky nebo aplikace v telefonu mohou sledovat jejich pohyb a trasu, po které jdou. Důchodci tak nemusí nic počítat, snadno se dozví, kolik ušli kilometrů nebo kolik jim zbývá do jejich cíle.

Pohybové aktivity jsou pro seniory, kteří využívají moderní technologie, mnohem přirozenější než pro ty, kteří je vůbec nepoužívají. V Česku se ale starší lidé pohybují viditelně méně, než ostatní v Evropě. Jestli svému rodiči nebo prarodiči koupíte chytrý fitness náramek, bude mu líto ho nevyužívat, takže se častěji rozhodne pro pohyb – výrazně více je to namotivuje.

K internetu a zjištění informací si sedne jen 17 % starších lidí

Starší lidé málokdy využijí internet k vyhledání informací nejen o sportu, ale jiných oblastí. Necelá dvě procenta pak sledují svůj pohyb na hodinkách nebo telefonech. Kdo jim ale má pomoci s tím, jak se na internetu pohybovat? Takoví lidé mají obavy z toho, jestli tomu vůbec porozumí. Na pomoc se tak obracejí na psychology, kteří doporučují, aby staršímu člověku poradil někdo z jeho blízkých.

Důchodci a starší lidé využijí moderní technologie hlavně ve zdravotnictví, protože dnes už je standardem, že se výsledky některých testů posílají například na email nebo do různých aplikací. Pohyb je pro starší osoby velmi důležitý, protože celá populace stárne a důchodců bude postupně přibývat.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: