09. března 2020
Kategorie: Finance

Ministerstvo průmyslu se zavázalo podpořit bezhotovostní platby. Podpora bude mířit zejména k malým podnikatelům

Placení kartou by se v průběhu příštích několika let mělo stát v Česku naprostým standardem. I to slibuje memorandum k podpoře bezhotovostních transakcí a digitalizaci plateb, které bylo podepsáno Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a kartovými společnostmi Mastercard a Visa, bankovními domy ČSOB a Solitea Pay a podnikatelskými asociacemi.

Podpora malých živnostníků

V současnosti je v Česku zhruba 215 000 terminálů, to je na počet obyvatel poměrně vysoké číslo, i když průměr Evropské unie je vyšší, a toto memorandum má přispět k tomu, aby se standard placení kartou ještě zvýšil. Během příštích tří let má v ČR přibýt dalších 30 000 terminálů, 10 000 každý rok. Do projektu se má zapojit přibližně 10 000 malých a středních podnikatelů a živnostníků. Právě menší podnikatelé typicky terminály nemají, protože to pro ně znamená větší finanční a administrativní zátěž. Ministerstvo jim chce s přechodem na modernější standard placení co možná nejvíce pomoci.

Změna je potřeba napříč odvětvími

Vybraní živnostníci dostanou terminál zdarma na první rok zejména kvůli podpoře poslední vlny elektronické evidence tržeb (EET). Květnové rozšíření EET se bude týkat například řemeslníků, advokátů, účetních, lékařů a taxikářů. Důležitou součástí je nicméně také diskuse o poplatcích za bezhotovostní platby, které jsou stále důvodem, proč někteří obchodníci preferují hotovostní platby. MPO uvedlo, že je připraveno diskutovat i související legislativu. Například zákon o omezení plateb v hotovosti stanovuje limit 10 500 eur (270 000 Kč), zatímco v zemích EU jde většinou o částku výrazně nižší (okolo 5000 eur). Memorandum podle ministerstva však neznamená omezení plateb v hotovosti, ale rozšíření platebních možností s využitím moderních technologií.

Počet míst, kde lze v Česku platit kartou, má stále velký prostor pro růst. I proto, že obchodníci, kteří přijímají karty, vydělávají v průměru o 12 až 18 procent víc než ti, kteří přijímají jen hotovost.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: