06. října 2023
Kategorie: Zajímavosti

Jak nedat podvodníkům šanci: Rady proti telefonickým podvodům

Přes varování policie a finančních institucí se stále více lidí stává obětí podvodníků, kteří operují prostřednictvím telefonních hovorů a vydávají se za bankovní či policejní pracovníky. Průměrné ztráty dosahují až 400 tisíc korun a v některých případech i milionů korun.

Telefonické podvody jsou stále sofistikovanější a oběti často nedokážou rozeznat pravdivé hovory od podvodných. V roce 2022 bylo v České republice hlášeno přes osmnáct a půl tisíce případů kyberkriminality, což představuje dramatický nárůst o sto procent oproti předchozímu roku. Čím jsou nové metody vishing a spoofing nebezpečné a jak se chránit?

Co je vishing a jak se bránit?

Vishing je podvodný hovor, během kterého se podvodníci snaží oběť nalákat na odeslání citlivých údajů nebo převod peněz. Často se vydávají za bankéře nebo policisty a používají psychologický nátlak k přimění oběti k podvodu.

Abychom se tomuto podvodu ubránili, nikdy bychom neměli sdílet hesla, CVV kódy nebo jiné citlivé údaje během telefonního hovoru. Pokud máme pochybnosti o legitimnosti hovoru, měli bychom ho okamžitě ukončit a kontaktovat příslušnou instituci.

Nová taktika podvodníků: Spoofing

Spoofing je metoda, při které podvodníci dovedou napodobit jakékoli telefonní číslo, včetně čísel bank nebo policie. To znamená, že na displeji telefonu se může zobrazit, že volá vaše banka, zatímco ve skutečnosti volá podvodník. Tato taktika činí podvody těžko odhalitelnými.

Ostražitost je klíčová

Nejdůležitějším způsobem, jak se bránit před telefonickými podvody, je být ostražitý. Banky nikdy nebudou žádat klienty o citlivé údaje, jako jsou hesla nebo CVV kódy, během telefonických hovorů. Pokud máme jakékoli pochybnosti, měli bychom hovor okamžitě ukončit a zavolat zpět na oficiální číslo banky či jiné instituce. Podvody mohou být překaženy, pokud budeme dostatečně opatrní a nebudeme podléhat tlaku podvodníků.

Pokud se stane, že někdo naletí podvodníkům, je důležité okamžitě kontaktovat banku. V některých případech lze ještě zastavit transakci a uchránit finance klienta. Ostražitost a vědomosti o těchto podvodnických metodách jsou klíčem k prevenci finančních ztrát a ochraně osobních údajů.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: