11. září 2023
Kategorie: Finance

Inflace v Česku je stále 4x vyšší, než by měla být

Inflace dál způsobuje problémy českým střadatelům, kteří buď pozorují, jak si za své úspory kupují stále méně zboží a služeb, nebo jsou nuceni investovat své úspory do rizikovějších produktů, upozorňuje hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Inflace v srpnu dosáhla 8,5 procenta

Z meziročního pohledu dosáhla inflace v srpnu 8,5 procenta, což představuje mírný pokles o 0,3 procentního bodu ve srovnání s červencem. Nicméně inflace zůstává stále více než čtyřikrát vyšší, než je stanovená cílová hodnota. To má za následek rychlé znehodnocování úspor českých střadatelů, kteří nedokážou inflaci porazit prostřednictvím běžných bankovních produktů.

Růst cen potravin a bydlení

V meziročním srovnání stále prudce rostly ceny některých potravin, jako jsou vajíčka (o 16,9 %), zelenina (o 24,5 %), brambory (o 63,5 %) a cukr (o 48,7 %). Naopak ceny některých potravin klesly, jako je mouka (o 14,0 %), polotučné mléko (o 12,3 %) a máslo (o 30,0 %).

Zároveň lidé nadále čelí výrazně vyšším nákladům na bydlení, včetně vodného (o 16,3 %), stočného (o 26,9 %), elektřiny (o 23,1 %), zemního plynu (o 34,5 %), tuhých paliv (o 22,3 %) a tepla a teplé vody (o 37,3 %).

Prudký růst cen na čerpacích stanicích

V srpnu došlo k prudkému růstu cen paliv na čerpacích stanicích. Tento růst byl způsoben návratem spotřební daně u nafty na původní úroveň, doprovázený zvýšením cen ropy na světových trzích a oslabením koruny vůči dolaru. Tento vývoj výrazně zvýšil náklady na dopravu, což ovlivnilo ceny zboží i služeb. Na začátku září se situace nezlepšila a ceny na čerpacích stanicích nadále rostou.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: