Hypotéky po loňském poklesu opět zdražují
Jak jsou na tom aktuálně hypotéky? Loni byl trend jasný – průměrná úroková sazba hypoték soustavně klesala, banky hypotéky zlevňovaly. Letošní leden ale naznačil, že zlevňování je nejspíš konec. A kdo si hypotéku ještě nestihl zařídit, měl by to udělat teď, anebo zase až za nějaký čas. Průměrná sazba vzrostla zatím sice jen nepatrně, ale Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu, což bude mít na růst hypotečních sazeb významný vliv.
Úroky jdou nahoru
Přitom loni v lednu spadl řadě lidí konečně kámen ze srdce – po dlouhé době se přestaly hypotéky zdražovat a konečně šly ceny dolů. V předchozích letech se průměrná úroková sazba vyšplhala až na tři procenta. Poté po celý rok 2019 klesala až na prosincovou hodnotu 2,34 procenta. Dalšímu poklesu je však již nejspíš konec, v lednu 2020 sazba vzrostla o dva bazické body na 2,36 procenta. Někteří se tedy možná chytají za hlavu, protože krok ČNB, který má se zdražováním přímou souvislost, se příliš nečekal. Ke zvýšení sazeb, kromě Raiffeisenbank, která hypotéky naopak zlevnila, přistoupily například Hypoteční banka, ČSOB, Komerční banka, Equa bank, Moneta Money Bank či UniCredit Bank. Stále ještě tedy je šance sehnat hypotéku za rozumný úrok, ale čas se krátí.
Vyčkat se vyplatí
Ke konci roku 2019 však bylo vidět, že o hypotéky je stále menší a menší zájem. Důvody nicméně nemusí být jen kvůli úrokům. Vliv samozřejmě hrají především velmi vysoké ceny nemovitostí, které většině lidí brání vůbec o hypotéce přemýšlet. Oproti prosinci loňského roku si do bank v lednu pro hypotéku přišlo o 583 méně klientů a objem poskytnutých hypoték byl nižší o více než 1,1 miliardy korun. Existuje tedy nějaká rada, jak se nyní zachovat? Finanční experti hovoří jasně – odliv klientů dříve nebo později donutí banky opět zlevnit. Ideální je tedy vyčkávací strategie, při které můžete zároveň zvyšovat svůj základní kapitál, což vám umožní vyjednat si lepší podmínky.