11. srpna 2022
Kategorie: Tipy a PR

6 tipů, jak zvládnout dovolenou jako freelancer

Pracujete takzvaně sami na sebe a řešíte, jak si na dovolené opravdu odpočinout a zároveň nepřijít o klienty? Inspirujte se našimi šesti tipy, jak celou situaci s přehledem zvládnout.

1. Šetřete si

Jako živnostník počítejte s tím, že peníze „nesežere“ jen samotná rekreace, ale do celkových výdajů je potřeba zahrnout i dočasný výpadek příjmu po dobu dovolené. Proto si během roku střádejte peníze přímo za tímto účelem.

2. Oznamte svou dovolenou s předstihem

Minimálně dva týdny před začátkem volna své klienty informujte, jak dlouho budete časově indisponováni a kdy budete schopni se k práci naplno vrátit. V případě, že máte možnost záskoku, přepošlete klientům potřebné kontakty na své dočasné zástupce.

3. Pracujte do zásoby

Než odjedete na dovolenou, předdělejte si práci tak, aby vás po příjezdu z množství práce netrefil šlak. Zároveň se s klientem domluvte, aby vám co nejdříve zadal úkoly, co hoří, a práci, kterou bude potřeba udělat v čase vašeho dovolenkového oddychu.

4. Nastavte si automatickou odpověď

Pro případ, že zákazník zapomene na vaši dočasnou pracovní absenci zapomene a kontaktuje vás, připomeňte se mu automatickou odpovědí. Napište do ní, kdy se vracíte a budete schopni plně naskočit do pracovního procesu. Pokud komunikujete i se zahraničními klienty, nezapomeňte dodat překlad.

5. Vezměte si s sebou notebook

Pro klid duše si s sebou přece jen vezměte notebook a například každý druhý den ráno si u snídaně pročtěte alespoň e-maily. Zůstanete tak v obraze, nejakutnější případy vyřešíte a po příjezdu se nebudete stresovat kvůli nahromaděné práci.

6. Rada na závěr: zkuste nomádskou dovolenou

Jestliže si nedokážete představit, že byste zvládli klasickou dovolenou odříznuti od práce a od příjmu, vyzkoušejte takzvanou nomádskou dovolenou. Jako digitální profesionál můžete pracovat distančně odkudkoliv jen pomocí notebooku a telefonu. S klientem se domluvte na pracovním rozvrhu podle vašich potřeb, třeba jen pár hodin denně. Zbytek svého času pak věnujete vámi zvoleným volnočasovým aktivitám – a takhle můžete fungovat klidně přes celé léto.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: