05. července 2024
Kategorie: Tipy a PR

Letní slunce rozproudilo nákupy: Češi nakupují více kosmetiky a online

Květen přinesl růst maloobchodních tržeb o 4,4 procenta. Hlavním tahounem růstu se staly drogerie a internetové obchody, zatímco prodejny s elektronikou a oděvy zaostaly. Za růstem stojí rostoucí reálné mzdy a pěkné počasí, které podpořilo prodej opalovacích krémů a dalšího letního zboží.

Drogerie hlásí rekordní tržby

Počasí lákající k trávení času venku se promítlo do skokového nárůstu tržeb v drogeriích. Lidé nakupují více opalovacích krémů, repelentů proti hmyzu, produktů na vlasy a kosmetiky. Prodejny kosmetických a toaletních potřeb zaznamenaly v květnu meziroční nárůst o 18 procent.

Online nákupy nadále rostou

Češi si zvykli na pohodlí online nakupování a tento trend se i nadále potvrzuje. Internetové obchody zaznamenaly v květnu nárůst tržeb o 14,5 procenta. Zákazníci oceňují širokou nabídku produktů, možnost porovnání cen a komfort nákupu z domova.

Prodejny s elektronikou a oděvy zaostávají

Zatímco drogerie a internetové obchody slaví rekordní tržby, prodejny s elektronikou a oděvy se potýkají s poklesem zájmu zákazníků. Prodejny elektroniky zaznamenaly pokles o 1,1 procenta a prodejny s oblečením a obuví rostly jen o 0,3 procenta.

Očekává se, že růst maloobchodních tržeb bude pokračovat i v následujících měsících. Růst reálných mezd a letní sezóna by měly nadále podpořit spotřebu. Slabší výsledky se očekávají u prodejen s elektronikou a oděvy, kde se projeví blížící se letní dovolené a nižší zájem o nákupy oblečení a elektroniky.

Zdroj: hlavní ekonom BHS, Štěpán Křeček

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: