27. srpna 2020
Kategorie: Tipy a PR

Podnikání je stres. Nenechte se paralyzovat úzkostmi a naučte se předcházet depresím!

Drtivá většina lidí má o podnikání naprosto zkreslenou představu. Láká je vidina vyššího příjmu, časové nezávislosti a dalších pozitiv. Jen málokdo si však dokáže připustit, že být svým vlastním šéfem není vůbec snadné. Podnikatelé často čelí permanentnímu tlaku a neustálý stres je může dostat a pokraj psychických sil. Jedinou možností, jak si zachovat zdravý rozum, je enormní stres minimalizovat.

Nebuďte na sebe přísní, stresovat je normální

Blíží se deadline a ještě nemáte hotovo? V tom případě je určitá míra stresu naprosto v normě. Člověk není robot a popírání emocí nevede k ničemu dobrému. Na druhou stran však není dobré, aby vás úzkost pohltila a nedovolila vám efektivně pracovat. Naučte se proto techniky, díky kterým lépe zvládnete práci pod větším tlakem.

Chronický stres decimuje zdraví

Co si vůbec představit pod pojmem stres? Mezi typické příznaky patří nervozita, podráždění, apatie, nadměrná únava, nespavost, ztráta chuti k jídlu, nezájem o sex a v neposlední řadě žaludeční nevolnosti a bolesti hlavy. Chronický neboli dlouhodobý stres může vyústit v tzv. syndrom vyhoření neboli burnout. A protože je obvykle doprovázen špatnou životosprávou, mohou se přidat další, mnohdy velmi vážné zdravotní potíže.

K osvědčeným „antistresovým“ technikám patří pravidelné sportování či posilování, relaxační techniky (např. z jógy), meditace, dechová cvičení, zdravá strava a vše, co souvisí s harmonickým životním stylem. Naopak se snažte vyvarovat alkoholu – ten sice přináší krátkodobou úlevu, ale z dlouhodobého hlediska naopak schopnost zvládat stresové situace zhoršuje.

Návštěva psychoterapeuta není prohra

Pokud máte pocit, že chřadnete a boj se stresem prohráváte na plné čáře, neztrácejte čas a vyhledejte pomoc u odborníka. Podpůrná psychoterapie může mít různý charakter a kromě samotné léčby stresové či jiné poruchy na ní dochází lidé, kteří mají zájem o seberozvoj a posilování silných stránek.

A co když máte diář nabitý k prasknutím a nemůžete si návštěvu psychoterapeuta dovolit? Nevadí, s odborníkem můžete konzultovat i přes internet. Četné analýzy potvrdily, že psychoterapie online přináší stejný efekt jako osobní kontakt.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: