05. června 2012
Kategorie: Zajímavosti

Lakshmi Mittal: Od chudého chlapce k nejbohatším na světě

Pokud si myslíte, že člověk potřebuje být z USA či západní Evropy, mít movitější rodiče a investovat jen do informačních technologií či jiných rozvíjejících se oborů, aby se stal multimilionářem, tak vás životní příběh Lakshmi N. Mittala přesvědčí o opaku.

Jeho život se totiž jeví jako pohádka o tom, jak se chlapec z chudé indické rodiny stal pátým nejbohatším mužem planety.

Lakshmi Narayan Mittal se narodil 15. června 1950 v Sadulpuru v indickém Radžastánu do rodiny nepříliš úspěšného kupce. Se svými rodiči a dvaceti sourozenci dlouho žil v domě, který měl pouze hliněnou podlahu a postele z dřevěných desek.

Na lepší časy se rodině začalo blýskat, když se přestěhovala do Kalkaty. Hlava rodiny, Mohan Mittal, zde dostal nabídku, aby se stal partnerem v místní ocelárně. Po nástupu do nového zaměstnání začal vydělávat tolik, že si mohl dovolit poslat svého syna Lakshmiho na studia ekonomie na Univerzitě sv. Xaviera.

Po úspěšném zakončení bakalářského studia se Lakshmi navrací do rodinného podniku, který díky jeho organizačním a obchodním dovednostem začíná vzkvétat. Díky jeho aktivitám začíná firma expandovat do zahraničí a dosahuje úspěchů například na trzích Indonésie.

Kromě úspěchů v práci a obchodech se Lakshmimu daří také v osobním životě, kdy uzavírá sňatek s dcerou významného bankéře, Ushou. Toto šťastné manželství již trvá déle jak třicet let a vzešly z něj dvě děti (syn Aditya Mittal a dcera Vanisha Mittal). Obě v současné době již dospělé děti pracují v otcově podniku, kde se syn připravuje na následnictví ve vedení rodinné firmy.

Není všechno jen růžové

Ani Mittalovi se však nevyhnuly problémy a komplikace. V roce 1994 po závažných rozporech s otcem a sourozenci jak řídit firmu, Lakshmi odtrhává část firmy zabývající se zahraničními operacemi s ocelí (kterou předtím vybudoval) a vytváří svůj vlastní podnik.  O tom, co vedlo k tomuto rozporu a k rozdělení firmy, rodina zarytě mlčí. Jednou ze spekulací je, že se rodina bála přílišné expanze, o kterou se Lakshmi usilovně snažil.

Po osamostatnění dostávají události rychlý spád. Lakshmi začíná se svou firmou rychle expandovat na zahraniční trhy, kde skupuje ocelárny, které se ocitají na pokraji krachu. Po náležitých finančních a technologických investicích a reorganizaci managementu a výroby se z nich opět stávají úspěšné a ziskové firmy.

Mezi již legendární obchodní počiny patří zakoupení ocelárny a železárny v Irsku, která ho stála symbolickou jednu libru. Tato akvizice však byla zatížena velkým množstvím dluhů a nesplacených závazků. Po finančním očištění firmy a plném obnovení výroby se dnes v podniku produkuje více než 7 milionů tun oceli ročně.

Další investice po celém světě

Mnoho podobně úspěšných investic provedl Mittal po celém světě. Vlastní tak ocelárny a železárny na čtyřech světadílech, přitom zhruba 40 procent oceli vyprodukované společností Mittal Steel se vyrábí v západní Evropě. Od roku 2003 tato firma aktivně působí i v České republice, kdy koupila společnost Nová Huť, která byla následně přejmenována na Mittal Steel Ostrava.

Při nákupu Nové Huti se vynořilo podezření na jisté nekalé praktiky, kterých se měl Lakshmi dopustit. Na přetřes přišel jeho dar Labouristické straně a otevřená podpora britskému premiérovi Tonymu Blairovi. Za tuto pomoc se pak prý čelní britští představitelé měli snažit ovlivnit privatizace železáren a oceláren v některých zemích, včetně České republiky.

Po akvizici americké společnosti International Steel Group se společnost Mittal Steel stala v roce 2005 největším světovým producentem oceli. Svoji pozici společnost ještě více upevnila poté, co 25. června 2006 převzala společnost Arcelor.

Toto spíše nepřátelské převzetí společnosti bylo dosti dramatické, neboť do poslední chvíle nebylo jisté, zda její správní rada schválí sloučení se společností Mittal Steel.

K tomu došlo až poté, co Mittal navýšil nabídku za společnost Arcelor na závratných 33 miliard dolarů (v přepočtu asi 700 miliard korun). Aby akvizice byla úspěšná, musel Lakhsmi Mittal ještě slíbit správní radě řadu ústupků.

Po akvizici tak proběhly pouze minimální změny ve vedení společnosti, ústředí zůstalo zachováno v Lucemburku a také reorganizace výroby nebyla tak velká, jak se očekávalo. Po sloučení firem vznikla společnost s názvem Arcelor Mittal, která je bezkonkurenčně největším producentem a obchodníkem s ocelí. V současné době vyrábí zhruba čtyřikrát více, než její nejbližší konkurenti.

Podnikatelský úspěch Lakhsmita Mittala je postaven na jednoduché strategii. Levně nakoupit podniky na pokraji úpadku, investicemi do nových technologií z nich pak vybudovat úspěšné a hlavně ziskové součásti svého impéria. Uvědomuje si zároveň význam dodavatelů pro úspěch každé společnosti a tak se zaměřuje i na nákupy těžařských společnosti a obdobných firem, které dodávají potřebné suroviny pro jeho provozy. V současnosti jsou jeho ocelárny a železárny z více než 40 procent zásobeny surovinami z dolů vlastněných jeho společností. Takové číslo je ve světovém měřítku naprosto unikátní.

Spekulace s ocelí

Lakhsmi společně se svým synem Adityou jsou také výbornými obchodníky a spekulanty. Po propadu cen oceli v roce 2001, kdy ještě nebyl jejím hlavním producentem, začal ve velkém tuto surovinu nakupovat. Když se po třech letech, na základě zvýšené poptávky v Číně, cena oceli výrazně zvýšila, rozprodal své zásoby. Tato obchodní operace mu přinesla takový zisk, že si mohl vyplatit dividendy za rok 2004 ve výši téměř 44 miliard korun.

V současné době vlastní Lakhsmi Mittal a jeho rodina zhruba 88 procent akcií společnosti Arcelor Mittal. Tato společnost produkuje ročně zhruba 100 milionů tun oceli a zaměstnává více než 330 tisíc zaměstnanců ve zhruba 60 zemích celého světa. Tržby této společnosti dosahují téměř 880 miliard korun ročně. Jen pro představu, příjmy státního rozpočtu České republiky v roce 2008 činily 1035 miliard korun.

Život si také užít

Svého nabytého bohatství si umí Lakhsmi Mittal náležitě užívat a je znám svým sklonem k životu v přepychu. Koupil si například viktoriánské sídlo poblíž Londýna za závratných 2,8 miliardy korun. Vznikl tak rekord, co se týče ceny za nákup nemovitosti určené k bydlení. Ve své garáži má dvacet luxusních automobilů, vlastní několik tryskových letadel a za svatbu své dcery, která se konala ve Versailles, utratil více než 15 milionů korun. Na této svatbě například zpívala australská zpěvačka Kylie Minogue.

Život Lakhsmi Mittala je důkazem toho, že úspěchu se dá dosáhnout z jakýchkoliv startovacích podmínek. Tento indický podnikatel vzešel z prostých poměrů a vypracoval se na jednoho z nejbohatších lidí světa. Jeho majetek byl v roce 2007 odhadován na více než 45 miliard dolarů. V roce 2006 byl také Lakhsmi Mittal vyhlášen deníkem The Financial Times mužem roku.

Přitom jedinými devízami, které rodiče dali do vínku mladému Lakhsmimu, byly zaplacené vzdělání na Univerzitě sv. Xaviera v Kalkatě a jeho jméno, Lakhsmi. Neboť to je v indické mytologii zasvěceno bohyni bohatství, prosperity a domácího štěstí.

Zdroj / foto: Ricardo Stuckert/PR – Agência Brasil [1], CC BY 3.0 br.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: